Mağazam Hazır | www.magazamhazir.com | Hazır E-Ticaret Paketleri
Neden Onli̇ne Alışveri̇ş
Buradasınız: Anasayfa / Makaleler
29 Ocak 2022, Cumartesi
Neden Online Alışveriş
2019 yılından bu yana devam eden pandeminin beraberinde getirdiği yasaklarla birlikte birçok yeni online alışveriş sitesi oluşturuldu. Her geçen gün daha çok tercih edilen online alışveriş nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir birlikte bakalım.
Neden Online Alışveriş

Online alışveriş son yılların en popüler konularından biri. Özellikle 2019 yılından bu yana devam eden pandeminin beraberinde getirdiği yasaklarla birlikte birçok yeni online alışveriş sitesi oluşturuldu. Her geçen gün daha çok tercih edilen online alışveriş nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir hep birlikte bakalım.

Online Alışveriş Nedir?

Online alışveriş internet üzerinden kart bilgilerinizi girerek ürün satın almak veya hizmet satın almak olarak tanımlanabilir. Online alışverişte istediğiniz web mağaza adresine girerek alacağınız ürünü görüntüleyerek, özelliklerine ve detaylarına bakarak alışveriş yapabilirsiniz.

Online Alışveriş Nasıl Ortaya Çıktı?

Online alışveriş ilk kez İngiltere’de ortaya çıktı. 1979 yılından beri hayatında yerini alan online alışverişin mimari ise Michael Aldrich olmuştur. Kısa bir süre sonra da dünyanın birçok yerine yayılmış ve gelişmeye devam etmiştir.

İlk online alışverişin mağazalarından biri Book Stacks Unlimited’dir. Bu mağaza 1992’de açılmış bir kitapçıdır ve Amazon kurulmadan 3 yıl önce serüvenine başlamıştır. Sonrasında ise birbirinden farklı web mağazalar dünyanın her yerinde açılmaya başlamıştır.

Online Alışverişin Avantajları Nelerdir?

Evinizden çıkmadan alışveriş yapabilme imkanı sunduğu için daha az zaman alır.

Aynı ürünün birden fazla mağazadaki fiyatlarını inceleyip en uygun olanı alma fırsatı sunar.

Çok fazla seçenek barındırıyor olması.

Daha önce ürünü kullanmış olan insanların fikirlerinden yaralanabilirsiniz.

Başka ülkelerden de alışveriş yapma imkanı verir.

Aradığınız ürünün özelliklerini girerek benzer ürünleri filtreleyebilirsiniz. Böylece istemediğiniz seçeneklerle karşılaşma ihtimalini azaltmış olursunuz.

Dezavantajları Nelerdir?

Doğada fazla miktarda atık malzeme birikmesine neden olması.

Aldığınız ürün size ulaşmadan önce nakliye sırasında bazı sorunlar çıkma ihtimali olması. Örneğin başka bir ürünle karışabilir veya geç teslim edilebilir.

Gereğinden fazla alışveriş sitesi olduğu için dolandırılma riski taşıması.

Alacağınız ürün istediğiniz olmayabilir. Çünkü almadan önce sadece görsellere bakıyorsunuz, dokunma veya deneme şansınız yok.

Herhangi bir şekilde iletişim kurarak fiyatlarla ilgili ufak da olsa değişiklik yapılması talebinde bulunma seçeneği olmaması.

Aldığınız ürünü iade etmek istediğinizde birçok farklı sorunla karşılaşma ihtimalinizin olması, hatta bazen ürünü iade etme seçeneğinizin olmaması.

Alışveriş sektörünün giderek tek elde toplanmasına neden olması ve işsizlik sorunun artmasında etkili olması.

Dışarı çıkmadan alışveriş yapmanıza karşın internette fazlaca zaman geçirmek.

Etiketler
Neden Online Alışveriş
online alışveriş nedir
online alışveriş avantajları
online alışveriş dezavantajları
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın